Dimak Logo TR
www.dimakfiredoors.com
Dimak Logo TR
www.dimakfiredoors.com
Dimak Logo TR
www.dimakfiredoors.com
Yangın Kapısı Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. /
 3. Blog
 4. /
 5. Genel
 6. /
 7. Yangın Kapısı Nedir?

Yangın Kapısı Nedir?

Yangın kapısı yangının yayılmasını önler ve bir yapının farklı bölümleri arasında belirli bir süre için duman geçişini azaltır ve binadan güvenli bir şekilde çıkılmasını sağlar. Yangın kapısının yangın dayanımı derecesi yangına dayanıklılık süresini belirtir. Yangın kapısı binanın farklı bölmeleri arasında yangının yayılmasını önleyebilir.

Yangın kapıları, gerçek bir yangın koşullarını simüle eden akredite laboratuvarlarda test edilir ve sertifikalandırılır. Test sırasında kapının performansına göre, onaylanmış kuruluş (burada laboratuvar) test edilen kapı için bir yangın derecesi sertifikası verir.

Test yöntemlerini ve kabul kriterlerini belirleyen farklı normlar vardır. Dünyada en çok kabul gören normlar EN ve NFPA’dır (Ulusal Yangından Korunma Derneği).

Basitçe, yangın kapıları yangın sırasında insanların hayatını kurtarır. Önemli güvenlik özelliklerine sahip yangın kapıları, yaşam ve ölüm arasında ince bir çizgi olabilir. Dahası, yangın kapısı yangının yayılmasını durdurduğundan, yangının yıkıcı ekonomik etkilerini de azaltır.

Yangın Kapılarının Özellikleri

Yangın kapılarına bakarken dikkat edilmesi gereken birkaç temel özellik vardır:

Yangın kapıları çeşitli bileşenlerden oluşur:

 • Kapı Kasası ve Kanadı (çelik, ahşap veya alüminyum olabilir): Çelik kapılar yangına daha uzun süre dayanabilir, bu nedenle ahşap ve alüminyum kapılara göre daha yüksek yangın derecelerine sahiptir.
 • Menteşeler: Metal menteşeler, yangın sırasında kapının çerçeveye bağlı konumda kalmasını sağlar.
 • Aksesuarlar (kilit, tutamak seti ve panik çıkış cihazları): Kilidin mandalı, yangın sırasında kapıyı kapalı tuttuğu için çok önemli bir bileşendir. Kol setleri ve panik çıkış cihazları yangın sırasında insanların binadan güvenli bir şekilde çıkmasını sağlar.
 • Kapatma Mekanizması: Yangın kapıları, yangın sırasında daima kapalı tutulmalıdır. Bir kapı yakın veya yaylı menteşe bunu sağlar.
 • Şişen Contalar: Kapı ve çerçeve arasındaki boşlukları kapatmak için kapının kenarlarının etrafında, sıcaklıklar belirli bir sınırın üzerine çıktığında genişleyecek şekilde tasarlanmış şişen conta olmalıdır.

Bina sahipleri, yöneticileri veya yangın güvenliğinden sorumlu kişiler aşağıdaki Yangın Kapısı Kontrol Kılavuzunu çok değerli bulabilir.

 1. Sertifikasyonu Kontrol Edin: Kapının üstünde (veya bazen yanına) bir etiket veya metal plaka aramalısınız. Sertifika işareti olmadan, bunun gerçekten bir yangın kapısı olduğundan emin olamazsınız. Sertifikanın olması demek her zaman yangın kapısının sertifikaya göre üretildiği anlamına da gelmemektedir. Bu konuda da dikkatli olmalısınız.
 2. Contaları Kontrol Edin: Kapının veya çerçevenin etrafındaki şişen contaları kontrol edin. Hasar izi olmadan sağlam olduklarından emin olmalısınız. Isı ile temas halinde olan contaların genişleyeceğinden ve yangının çatlaklardan geçmesini engelleyeceğinden emin olun. Contaları, kapının ve çerçevenin kenarlarına bakarak kontrol edebilirsiniz.
 3. Menteşeleri Kontrol Edin: Tüm menteşelerin eksik veya kırık vidalar olmadan sıkıca sabitlendiğinden emin olun. Kapının uygun şekilde bakımının yapıldığından ve yangının yoğunluğunda düzgün çalıştığından emin olun.
 4. Uygun Kapanışı Kontrol Edin: Zemine veya çerçeveye takılmadan, kapının mandalın üzerine sıkıca kapandığından emin olun. Yangın kapısı yalnızca kapalı olduğunda çalışır. Bir yangın kapısı açık bir şekilde kalmışsa veya tamamen kapanamıyorsa hiçbir işe yaramaz. Yangın kapılarının düzgün kapatılmaması ölümcül vakalara yol açabilir.

Bu tavsiye basitleştirilmiştir ve yalnızca genel amaçlıdır. Şüpheniz varsa, her zaman kapının belgelerine başvurmalısınız ve herhangi bir endişeniz varsa, yangın kapısını denetlemek için yetkili bir kişiye başvurmanızı öneririz.

Bu yazımızı çarpıcı bir uzman görüşüyle ​​bitirmek istiyoruz.

Yangın kapıları yangınların çoğunda önemli bir ilk savunma hattıdır fakat önemli ihmal alanı olmaya devam etmektedir. Yangın kapıları genellikle spesifikasyonlarından ödün verilen, hizmet ömürleri boyunca yanlış yönetilen, açık, hasarlı ve kötü bakım görmüş ilk şeydir.

Tüm okuyucularımıza sağlıklı ve güvenli bir yaşam dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram